Workshoppen “Så sig dog Nej – og ha´ det godt med det
Siden “Så sig dog nej”-workshoppen i december har jævnligt tænkt på dig. Mange tak for den rigtig gode dag med den rigtig gode inspiration. Jeg har læst mine noter fra dagen i gennem et par gange siden og har øvet mig i at anvende de gode tip fra workshoppen i min hverdag. Jeg får oftere og oftere sagt kærligt og ærligt nej til min omgangskreds, særligt til min datter og til min chef. Mus samtalen som i hjalp mig med at forberede på workshoppen gik godt dagen efter workshoppen, så også mange tak for de støttende ord i den forbindelse. Jeg er begyndt at forsøge at se mine overbevisninger og tanker efter i sømmene, og jeg forsøger at stoppe med at slå mig selv oven i hovedet med diverse dumme ting. Derudover mediterer jeg de første 10 minutter af min frokostpause hver dag. Jeg synes allerede jeg kan mærke en rigtig god effekt af dette. Jeg har nogle gange taget mig i virkelig at være i nuet og falde lidt i staver over det. F.eks. da jeg legede med min datter i sandkassen fornylig, opdagede jeg pludselig at jeg de sidste 10 minutter ikke havde tænkt på andet end min datter og sand. Og en anden dag var jeg så optaget af et spil, at jeg ikke lagde mærke til at min datter lagde en masse stykker frugt på en lang række i sofaen. Hun har mindst været 5min om det, og jeg sad på sofahynden lige ved siden af
Jeg nyder virkelig at opdage disse episoder, og føler virkelig at jeg er på rette vej ud at den stress situation jeg har været i.
Så Jeg er MEGET glad for jeg deltog på workshoppen, endnu en gang tak! Rikke
Workshoppen “10 Veje til lykke”
Efter længere tid ødelæggende stress og formørket livssyn besluttede jeg mig for at lægge min tilværelse om og var godt i gang da lynet slog ned i form af en alvorlig diagnose. Jeg røg ud i mit livs værste krise og vidste hverken ud eller ind, følte det nærmest som om min hjerne var brændt sammen og var både angst og rådvild.
En workshop arrangeret af Nyt Perspektiv satte mig tilbage på sporet og leverede startskuddet og værktøjerne til at starte et nyt og bedre liv uden stress, søvnløshed og mindreværd.
læs hele referencen “Gaven fra livet”
Intro workshop i “Discipline of Peace” Indre Fred
En befrielse
Tak for et super inspirerende arrangement i går!
I går da jeg kom hjem, fik jeg af vide at min lille søster (15) havde prøvet at begå selvmord.
Hele samtalen om at tankerne skabte vores virkelig og accept af virkeligheden gav mening for mig i den situation. Adrelinen pumpede i blodet, men det var okay og uanset hvad der skete/sker så har jeg tillid til, at det er det som skal ske og at det føre noget godt med sig. Jeg accepterede, at det var min virkelighed og det var en befrielse, da jeg ellers forvrænger alt i kamp. Har ufattelig mange kampe i løbet af en dag.
For mig se var det ikke kun en introduktion – du overleverede. Det var helt fantastisk. Jeg har lyst til at lære mere om de ting du ved noget om og jeg vil anbefale andre, at give din viden en chance. (anonym)
Forrygende workshop
Først og fremmest vil jeg gerne sige 1000 tak til jer begge 2 for en skøn aften. Der var så meget varme, glæde og nærhed at det var en fornøjelse – og jeg syntes at I begge to var forrygende. På vej hjem reflekterede jeg selvfølgelig over aftenen, og jeg mener jeg sagtens kan se mig selv inden for “dette område” i fremtiden. Jesper
1000 års visdom bragt ind i moderne tid
Det var en fantastisk workshop! Du og din hjælper har formodet at bringe 1000 års visdom ind i moderne tid og minde os om hvor vi stammer fra og at vi er meget mere end krop og tanker! TUSIND TAK!!! Irina Varnes
Inspirerende workshop
“Det kan varmt anbefales. Det værste der kan ske er at du går derfra med en dejlig rolig og afslappet følelse i kroppen, og en smule mere oplyst ;0) SÅ prøv det. Kh. Majbritt Rex. socialrådgiver & coach”
Brugbare værktøjer til ændring af livsbegrænsende overbevisninger
Tak for en dejlig workshop Jeg følte mig ført godt igennem dagen og har fået brugbare værktøjer til at ændre mine livsbegrænsende overbevisninger. Jeg blev fanget af de mange historier og personlige beretninger som gjorde det nye stof let forståligt. Frederik Ørting
En passioneret og autentisk formidler
Dorte Lykke skrev: “Diciplin of peace – et fantastisk værktøj. Mari-Ann – en passioneret og autentisk formidler. Kan anbefales:)”
Fantastisk inspirator, budbringer og storyteller
Tusinde tak for en meget dejlig søndag eftermiddag. Mette og jeg er begge rigtig glade for det vi fik med hjem! Du er en fantastisk inspirator, budbringer og storyteller! Jeg beundrer dit overskud og din evne til at trænge igennem. Lone Z. K.
Nye veje
“TAK Mari-Ann, for nogle berigende timer i dit selskab. Dejligt at blive gjort opmærksom på nye veje til indre fred.” Annette
Mentoring
Mit livs vendepunkt
Da jeg første gang henvendte mig til Mari-Ann for at høre, om hun kunne hjælpe mig med coaching, havde jeg det så dårligt, at jeg ikke vidste, hvordan jeg skulle komme videre. Tankerne kørte på højtryk døgnet rundt, min krop var meget stresset, og jeg var fuldstændig handlingslammet.
Heldigvis sagde Mari-Ann ja, og det blev mit livs vendepunkt.
Læs hele udtalelsen fra Susanne Jacobsen
Gang på gang blev der pillet et lag af min usikkerhed!
Gang efter gang blev der pillet et lag af min usikkerhed og jeg nærmede mig en indre kerne, der pludselig en dag slet ikke gjorde mig i tvivl om, hvad det var der var den rette hylde for mig.
Mari-Ann er en meget personlig, varm og professionel coach, der på en naturlig og behagelig måde, fik mig til at opdage mit rigtige jeg.
Læs hele udtalelsen fra Christine Ellebye
Kærlig, men barsk … på den søde måde
Jeg har haft Mari-Ann som supervisor/coach igennem et længere forløb. Jeg stod overfor at starte min egen virksomhed op, men ”noget” forhindrede mig i at tage springet. Nu er jeg i fuld gang takket være Mari-Ann. Jeg plejer gerne at betegne Mari-Anns personlige coaching-stil som kærlig, men barsk … på den søde måde.
Mari-Ann behersker teorien indenfor psykologi og coaching, og hun deler gerne ud af sin viden, hvis man er interesseret.
Læs hele udtalelsen fra Anette Weische,indehavere af virksomheden ”Coaching fra hjertet”
Jeg kan varmt anbefale Mari-Ann som coach. Det bliver ikke kedeligt!
Jeg har fået mere energi, fordi jeg er blevet langt bedre til at stå ved mig selv og ikke længere er så påvirkelig af, hvad andre tror og tænker.
Jeg tør vise mere af min sårbarhed og skrøbelighed, hvilket har givet mig styrke til se og vise nye facetter af min personlighed. I stedet for at fortrænge sider af min personlighed er jeg blevet mere autentisk og troværdig.
Læs hele udtalelsen fra Karin Sulsbrück
Mønsterbryder
Mari-Ann har med sin ”værktøjskasse” hjulpet mig til at få en god indsigt i mit liv, hvem er jeg og hvordan bryder jeg mine mønstre i forhold til mig selv, familie, kæreste og arbejdsliv. Jeg har lært at sige ”og nej”, jeg har lært at stole på mig selv og at det jeg værdsætter hos andre er også en del af mig selv.
Læs hele udtalelsen fra Helene Christiansen
Jeg fik bugt med min stress
Før i tiden var jeg ret utålmodig og stresset, men efter mit coachingforløb hos
Mari-Ann Stavnshøj er jeg blevet mere afslappet, mere tålmodig og meget mere effektiv.
Før kunne jeg tænke alt for meget over tingene og piske en lille detalje op til noget stort. Nu har jeg fået nogle værktøjer af Mari-Ann til at håndtere de tanker, der ellers bare kører i ring.
Læs hele udtalelsen fra Lisbeth Hillmann, receptionist
Ændringer kommer indefra
Jeg løb heldigvis ind i Mari-Ann Stavnshøj. Sikken energi hun besidder. Verden omkring os er den samme som tidligere, men vi har ændret os gennem hendes coaching.
Vores forhold til os selv og omverdenen er blevet klarere. Ændringerne kommer indefra. Inden vi startede på denne spændende rejse fandt jeg gennem ordbøger ud af, hvad det er Mari-Ann kan. Hun kan føre ved hånden. Og det er netop lige det vi har oplevet. Vi er blevet ført ved hånden hen imod alle de løsninger, vi havde inden i os selv. Genialt!
Janne Maegaard, MB Care HB
My life changed
For years and years I have tried to figure out what I want to do as a profession and I was starting to feel panic over this matter. When we started the coaching Mari-Ann kindly pointed out that there seemed to be some other things to address first. I felt relieved that I could let go of the thoughts about my profession. I cannot emphasize enough the importance of Mari-Ann’s coaching to my life.
Læs hele udtalelsen fra Anna Kilpi, Finland
Brugbare værktøjer
Med sit åbne og venlige væsen, skarpe opfattelsesevne og store viden indenfor NLP’en, er det en udsøgt fornøjelse at dele rum med Mari-Ann. På en direkte og kærlig måde formidler hun sin dybe indsigt i NLP’ens værktøjer, krydret med humor og rummelighed.
Jeg har nydt at være i rum med Mari-Ann! Mari-Ann er netop og præcis beviset for at NLP’ens værktøjer kan omsættes til brugbare værktøjer for enhver, som efterspørger coaching privat og professionelt – og som ønsker en dybt engageret og venlig coach – som med udgangspunkt i eget liv ønsker at bidrage stort til coaching af andre mennesker. Som formidler af NLP’en er Mari-Ann enestående – fordi hun formår at omsætte teori til vedkommende praksis – kun til vores store fordel!
Jo Ogilvie
Workshops og foredrag
Tak for et lærerigt foredrag
Foredraget “Få det godt igen” åbnede mine øjne for konsekvenserne af brok på arbejdspladsen. Og jeg er blevet klogere på mig selv og hvordan jeg kan påvirke min arbejdsplads i en positiv retning.”
Sara R. Andersen (Pædagog-medhjælper)
Et nyt syn på mennesker, der brokker sig
Udtalelser fra foredraget “Få det godt igen”
“Mari-Ann tager fat på et meget følelsesladet emne, når samtalen falder på brok! Mari-Anns store styrke er, at hun formår at illustrere “brokkens” mange ansigter uden at hænge nogen ud. Istedet fik jeg en viden om de mange mekanismer, der ubevidst er på spil hos hver af os. Mari-Ann er super konkret med forskellige eksempler, hvilket gør teorien let og forståelig. Denne viden kan jeg tage med mig som et nyt syn på de mennesker, der brokker sig. Jeg er derfor i stand til at hjælpe dem, istedet for at blive vred på dem. Hvilket er en lettelse i dagligdagen”.
Anette Raahauge Weische
Man kan ikke gøre det meget bedre end kurset – kanon godt
“Evaluering af kurser og coaching er en naturlig del af hele tiden at blive skarpere. Her har jeg samlet nogle af de udtalelser, jeg har fået.”
Læs flere udtalelser fra et områdecenter i Hillerød
Tankevækkende, sjovt, inspirerende og arbejdsglæde
Tak Mari-Ann for et inspirerende oplægsindhold til vores personaleweekend og fordi det lykkedes dig at sammensætte et nærmest umuligt program, hvor meget skulle indeholdes i løbet af få timer. Men det kunne du – og personalet har udtrykt stor tilfredshed.
Læs hele udtalelsen fra Daginstitutionen Dragen i Gentofte
Engagement
Mari-Ann er i besiddelse af en særdeles høj motivation og energi, har flair og talent for mange forskelligartede opgaver. Hendes engagement i medarbejderudvikling og teambuilding samt hendes værdifulde rolle som sparringspartner for ledelsen er bemærkelsesværdig.
Seco Tools A/S
Motivation og udvikling
Mari-Ann forstår at bevare overblikket, fleksibiliteten og fortsætter med en imponerende viljestyrke. Hun besidder en åben holdning overfor medarbejderne, hvor det tydeligt fremgår, at hun kan motivere og udvikle alle kolleger, så det ender med, at samtlige bidrager med at løfte den fælles opgave.
Fredgaard Radio A/S
Kvalitet og ansvarlighed
Mari-Ann er dybt involveret i problemløsninger og aktiv sparring – både med ledelse og kolleger. Hun er kvalitetsbevidst og ansvarlig og i stand til at effektivisere egne og andres arbejdsområder.
O’Brain A/S
